Choď na obsah Choď na menu
 


Medicínska chémia v boji s vírusom SARS CoV-2 a ochorením COVID-19
 

Medicínsko-chemický projekt anti-(SARS Cov-2 a COVID-19) – urgentný vývoj neklasických antivirotík je zameraný na identifikáciu nových a/alebo neobvyklých kandidátov na liečivá s terapeutickým účinkom zameraným proti SARS CoV-2 vírusu a ochoreniu COVID-19. Zlúčeniny budú identifikované pomocou výpočtových metód, následne selektované, najlepší kandidáti zaobstaraní na testovanie biologickej aktivity a optimalizovaní. Jedinečnosť projektu spočíva v rýchlom nájdení aktívnych nových a/alebo neobvyklých zlúčenín napr. z prírodných aj neprírodných zdrojov, zo známych VOC, prípadne ich kombinácii.

Medicínska chémia: interdisciplinárna vedná oblasť zaoberajúca sa vývojom nových liečiv a sledovaním ich osudu v organizme (zahŕňa a spracúva poznatky z chémie, medicíny, biológie, matematiky, fyziky, farmácie, toxikológie...)

Ciele projektu: racionálna identifikácia nových a/alebo neobvyklých kandidátov na liečivá virulencie SARS CoV-2, alebo ochorenia COVID-19

a/ identifikácia kľúčových biologických cieľov
b/ využitie predikčných metód na racionálnu identifikáciu inovatívnych a/alebo neobvyklých inhibítorov 
c/ zabezpečenie predpovedaných zlúčenín na testy
d/ biologické testovanie
e/ vyhodnotenie testov a optimalizácia štruktúr inhibítorov (b-e/)
f/ pomoc pri zastavení šírenia infekcie, publikovanie výsledkov a / alebo patentová ochrana

Prínosy projektu:
a/ rozvoj poznania ohľadom vlastností a inhibície vírusov (napr. SARS CoV-2)
b/ identifikácia zlúčenín - kandidátov na nové a neobvyklé antivirotiká

Zázemie pre riešenie projektu:
MedChem: rozvíjame od r. 2005 na Univerzite Komenského v Bratislave ako aj v rámci výskumnej spoločnosti Biomagi. Ako prví v SR sme vyvinuli (r. 2010) a ďalej vyvíjame vysokoúčinné nM inhibítory (IC50 ca 1mg / 100L). Máme skúsenosti s vývojom modulátorov aktivity na viacerých kľúčových biologických cieľoch z oblasti onkológie a diabetu (VEGFR2, CLK1, TAM TKs, HDAC2, SMO Hedgehog pathway, PFKFB3, ALR2). ABO: odbornosť z oblasti medicínskej chémie, chemo-informatiky, chemickej biológie (ortogonálne reakcie), organickej chémie, chemickej syntézy, bioorganickej chémie, stereochémie, stereoselektívnej syntézy, spektroskopie, patentov, priemyselnej spolupráce)

Riešitelia projektu:
ABO: doc. RNDr. Andrej Boháč, PhD. (medicínska chémia, PRIF UK a Biomagi)
SKA (STU)
VM (STU)
(PRIF UK)
BK (SAV)
MR (Remedika)... to be continued

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.