Poruchy osobnosti
---------------------------------------------MedChem - INFO ----------------------------updated 13.10.2024------------
dolezite spajat vedomosti, humanitu, cestnost a empatiu (rovnovaha medzi IQ a EQ, ako to teraz siria do povedomia ludi neuropsychologovia napr. neuropatolog prof. Koukolik z ČR, ktory vysvetluje, preco je na svete tolko zla, ze je medzi ludmi cast populacie s poruchou osobnosti, ktori su egoisticki, su bez strachu a bez empatie k ostatnym s vysokym stupnom egoizmu, ambicii a sutazivosti. Ludia sa v podstate rozdeluju na neurotypikov a ludi s poruchou osobnosti (ca 4%),
Dalsi vedecky poznatok je, ze medzi ludmi je takmer 65% tych, co sa nechaju lahko ovplyvnit ("OVCE") (co je dobre na spolupracu, ale zle na moznu manipulaciu). Uvedene bolo dokazane v 70. rokoch 20. storocia Miligramovym experimentom.
Politici casto vyuzivaju ovplyvnitelnost ludi na manipulaciu volicov vo svoj prospech. Ked clovek tieto veci pozna, lahsie pochopi chovanie niektori ludi z politiky, spolocnosti a bezneho zivota.
DIAGNÓZA PSYCHOPATIA (dnešnou terminológiou: porucha osobnosti) => OBZVLÁŠŤ ZÁVAŽNÝ SPOLOČENSKY PROBLÉM (treba poznať a šíriť ďalej):
Ľudia s poruchou osobnosti (starší termín psychopati, predstavujú 4 % populácie) môžu byť ľudia mimoriadne inteligentní, vzdelaní, okúzľujúci, ktorí sa naučili (odpozorovali) presvedčivo pôsobiť na ostatných ľudí, sú priateľskí a nápomocní, keď to potrebujú. Keď Vás už nepotrebujú, viac Vás nepoznajú, necítia k Vám nič, dokonca Vám môžu škodiť. Na druhej strane sú to ľudia egoistickí, nad vecou, idúci len za svojim cieľom, parazitujúci na ostatných. Tí úspešní z nich sú v riadiacich pozíciách, tí neúspešní sú vo väzniciach a nájdete ich často napr. medzi sériovými vrahmi (viď. napr. nižšie link na video The Iceman). Dokázateľne sú to ľudia s inak vyvinutým mozgom (NMR tomografia => empatické centrá mlčia na vonkajšie podnety, napr. fotografie odrezaných rúk, hláv..., v porovnaní s reakciami neurotypickej populácie. Empatia je súčasťou celkovej inteligencie a je evolučným lepidlom spoločnosti. Psychopati nie je schopní súcitu a empatie s ostatnými ľudmi. Takýto ľudia si to neuvedomujú, nemajú výčitky svedomia, bez mihnutia oka zapríčinia smrť, hoc aj pre státisíce nevinných ľudí (Stalin, Hitler, Putin...). Takýto ľudia sú vysoko súťaživí, majúci radi majetky, milujúci moc nad ostatnými. Z dôvodu súťaživého nastavenia našej spoločnosti sa výrazne zvyšuje percentuálne zastúpenie takýchto ľudí vo vedení spoločností (korporáciách) a vládach. V týchto pozíciách môžu efektívne škodiť ostatným. Takíto ľudia nedokážu odísť zo svojich pozícii a v snahe zachovať si svoju moc dokážu, v krajných prípadoch, rozpútať ekonomické či spoločenské krízy, alebo aj vojny. Psychopati predstavujú to, čo sa ľudovo nazýva ľudské zlo. Pokiaľ spoločnosť nebude mať pod kontrolou jej psychopatov, oni budú mať pod kontrolou spoločnosť v ktorej pôsobia. Existuje diagnostická stupnica závažnosti psychopatie (The Hare Psychopathy Checklist). Ostatné si môžte pozrieť v nasledujúcich dokumentoch nižšie. Je dôležité, aby sa toto poznanie dostalo do všeobecného povedomia ľudí a snáď neskôr bude aj limitujúcim kritériom pre výber ľudí do vysokých riadiacich a mocenských pozícii preto, aby nebolo v spoločnosti toľko frustrácie, nešťastia, nespokojnosti, nevraživosti, kríz a vojen.
1/ MUDr. Jan Hnizdil / (Politici a vysocí manažeři = PSYCHOPATI, 2 min)
2/ Ryba smrdí od hlavy - Psychopati (1h 18 min)
3/ The Iceman - Spoveď nájomného vraha Mafie (HBO dokument, 43 min)
4/ Neuropatológ MUDr. František Koukolik, DrSc. / O spatnych lidech (21 min)
5/ Na rovinu o psychopatoch v politike (31.3.2020, 10 min)
6/ NA ROVINU o psychike vrahov: Môže sa ním stať každý z nás (1.4.2020, 42 min)
NAZOV VIDEA: „Poruchou osobnosti trpí 16 až 20 procent populace,“ říká psychiatr a psychoterapeut Ján Praško
V rámci testování je potřeba sledovat dvacet znaků typických pro psychopaty. Pokud se znak u dotyčného vyskytuje, započtou se dva body, když je přítomný pouze částečně, udělí se jeden bod.
Hodnotit by měl pouze zkušený psychiatr. V testu se dá nasbírat maximálně 40 bodů. Pokud člověk získá více než 20 bodů, lze ho považovat za psychopata.
1. Vyzařuje z něho nápadné kouzlo, je výmluvný a má povrchní šarm?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
2. Dokáže se grandiózně ohodnotit?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
3. Patologicky lže?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
4. Je chytrý manipulátor?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
5. Nemá výčitky svědomí nebo pocity viny?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
6. Je povrchní?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
7. Je necitlivý a chybí mu empatie?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
8. Je neschopen přijímat odpovědnost za vlastní činy?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
9. Potřebuje vzrušení a/nebo má sklony k nudě?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
10. Má parazitický životní styl?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
11. Špatně se sebekontroluje?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
12. Chybějí mu realistické, dlouhodobé cíle?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
13. Je impulzivní?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
14. Je nezodpovědný?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
15. V dětství či v průběhu dospívání se vyznačoval kriminálním chováním?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
16. Měl problémové chování v dětství či v průběhu dospívání?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
17. Šel do vězení a bylo mu zrušeno podmínečné propuštění?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
18. Vyznačuje se promiskuitním sexuálním chováním?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
19. Má mnoho krátkodobých (manželských) vztahů?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
20. Dá se o něm říct, že je kriminálně všestranný - spáchal více různých trestných činů?
- Ano (2 body)
- pouze částečně (1 bod)
- Ne (0 bodů)
- diskusie by sa mali viesť premyslene vecne (s argumentmi)
- ked sa eticky jednajuci jedinci odmietnu ujat veducej ulohy, neumyselne umoznuju menej kompetentnym, alebo skorumpovanym jedincom, aby sa chopili moci (dosledok apatie volicov a ich nezaujem o obcianske povinnosti). Vyzva k aktivite pre kazdeho z nas, aby sme sa zapojili a zaistili, ze vedenie bude v rukach tych, ktorym skutocne zalezi na spravodlivosti a verejnom blahu...zamyslite sa na riadeni, či už hlasovaním, presadzovaním, alebo vedenim... aby sa dobri ludia zapojovali do verejnych zalezitosti.
- Pokial sa filozofovia nestanu kralmi, alebo pokial krali neziskaju ducha a moc filozofie, mesta nikdy nebudu mat pokoj od svojho zla. Králi-filozofi maju nielen politicku moc, ale tiez hlboke porozumenie pre spravodlivost a cnost... Platon veril, ze len tí, ktorí chapu podstatu dobra a zla sú spôsobilí vladnut... aké vlastnosti by sme mali u svojich vodcov hladat... pri vybere tych, ktorí vladnu by mala byt v popredi mudrost a moralna integrita.
- Meradlom cloveka je to, co robi s mocou. Moc ma schopnost odhalit skutocny charakter cloveka. Eticki vodcovia, ktori vladnu, vyuzivaju svoju moc k sluzbe druhym a presadzovani spravodlivosti, zatial co skorumpovaní vodcovia moc vyuzivaju k osobnemu prospechu. Pri kazdom z vladcov by sme sa mali pytat, ci jedna cestne a pre vyssie dobro.
- Demokracia je okuzlujuca forma vlady... ktora poskytuje akúsi rovnost rovnym aj nerovnym. Volba más v starovenkých Aténach viedla casto k neporiadku a volbe nekvalifikovanych vodcov... dolezitost informovanych a angazovanych volicov... zdravie demokracie zavisi na mudrosti jej obcanov a ich schopnosti zvolit si kompetentnych a etickych vodcov... Cena, ktoru platia dobri ludia za lahostajnost k verejnym zalezitostiam je, ze im vladnu zli ludia... umoznia neetickym jedincom prevziat moc... preto je dôlezite sa vo verejnych veciach angazovat, ci uz volbami, alebo zapojenim sa do komunitneho zivota, alebo politickou advokaciou (zastatim sa spravnych veci), kazdy z nas ma svoju ulohu, aby pri moci boli eticki vodcovia... inak sa do cela dostanu ludia so skodlivymi umyslami, co moze mat katastrofalne nasledky...
- Platon naznacuje, ze skutocna odvaha spociva v pochopeni, ktore nebezpecia su skutocne a ktore vymyslene... veduci pracovnici sa nesmu nechat ovplyvnit strachom, alebo panikou, ale musia sa rozhodovat na zaklade rozumu a mudrosti. Etickí lidri stoja pevne za svojimi zasadami, aj ked celia tazkym vyzvam, alebo opozicii. V dnesnom zlozitom svete, kde sa strach casto pouziva ako nastroj manipulacie...odvaha je zostat verny tomu, co je spravodlive a racionalne...
- Skutocne stastie a eticke vedenie nepochadza z materialneho bohatstva, ale zo spokojnosti a jednoduchosti... Ti, ktori vedu, by mali uprednostnovat blaho ludu pred osobnym obohatenim. Eticke vladnutie nie je o hromadeni bohatstva, ale o podpore spolocnosti, kde vsetci mozu zit spokojne s tym co maju... ako by sa mali chovat veduci predstavitelia a ako by sme ich mali, ako obcania, posudzovat za zodpovednych...
- Platón kladie doraz na mudrost, spravodlivost a moralnu zodpovednost vodcov... toto je stale aktualne, tak v starovekom Grecku, ako aj dnes... je to aj navod, ako sa daju tieto zasady vyuzit vo svojej vlastnej komunite.
Milujuci partner & manipulator
milujúci partner – cení si, čo robíš; dá ti dôvod cítiť sa výborne; spraví kompromis pri rozhodnutí; podporí ťa v tom čo chceš robiť; vie že niekedy treba byť aj sám; zaujíma ho ako sa cítiš; riešite problémy spoločne; je úprimný
manipulátor – hľadá chybu vo všetkom čo robíš; neustále ti niečo vyčíta; chce aby bolo všetko podľa neho; ak z toho nemá profit nedovolí ti to; chce tvoju pozornosť všade kde si; znepokojujú ho tvoje pocity; iba ti problémy vyčíta; skrýva svoje skutočné pocity